Jaký dárek pro lékaře
Úvod » Dárek pro lékaře – co vybrat a jak to diskrétně předat

Dárek pro lékaře – co vybrat a jak to diskrétně předat

 

Lékaři pomáhají v nelehkých životních situacích nám i našim blízkým, proto někdy cítíme potřebu je za jejich služby obdarovat. Jenže jak dárek vybrat, když ošetřujícího v podstatě neznáte? Nevíte, co má rád a jaké má záliby. Proto jsme pro vás připravili několik tipů na to, jak vybrat dárek pro lékaře.

Dejte si pozor na to, kdy dárek předáváte

Dárek byste lékaři neměli dávat na začátku léčby či snad dokonce ihned po příchodu do nemocnice. Přestože v minulosti to bývalo poměrně běžné a i dnes na to stále můžete narazit, v této podobě se nejedná o nic jiného než o korupci. Lékař je profesionál, který vás musí ošetřit, jak nejlépe umí i bez úplatku a také to učiní. Pokud nikoliv, vyhledejte jiného doktora.

Máte na konci léčby pocit nadstandardně vykonané práce, lékař na vás byl celou dobu milý a jste ošetřujícímu vděční za to, jak vám napomohl k uzdravení? To je přesně ta pravá chvíle na předání dárku. Mějte však na mysli, že se nejedná o nic povinného. Vždy posuďte ve vašem individuálním případě, zda je dárek pro lékaře adekvátní.

Při předávání dárku buďte diskrétní a nejlépe jej předávejte za zavřenými dveřmi ordinace. I když lékaře obdarováváte až po ošetření, někdo si to může vyložit jinak a ošetřujícího byste tak nechtěně mohli dostat do nepříjemné situace.

S tekutým dárkem neuděláte chybu

Pravděpodobně ten nejčastější dárek pro lékaře je láhev vína či nějakého destilátu. Kvalitním koňakem nebo whisky byste rozhodně neměli urazit. Láhev samozřejmě předávejte v dárkovém balení nebo dárkové tašce.

Podobné dárky se nedávají z toho důvodu, že chcete udělat z lékařů alkoholiky, ale protože se dají také snadno předat dál. Tím, že doktora příliš neznáte, je velká šance, že sáhnete po něčem, co zrovna nemusí. Snadno ale ve svém okolí najde někoho, komu víno, případně pálenka radost udělá.

Alternativu představují jedlé dárky

Určitě existují případy, kdy vám láhev nebude připadat jako vhodný dárek pro lékaře. Pokud se doktor během léčby zmínil o tom, jak mu zemřel otec na cirhózu jater nebo chcete předat dárek ošetřujícímu v protialkoholní léčebně, zvolte něco jiného. Sáhněte po něčem dobrém na zub. Možností je celá řada – radost uděláte bonboniérou, kvalitní čokoládou i luxusními bonbony. Popřípadě vyberte dárkový koš s různými specialitami. Pořídíte buď rovnou hotové v několika velikostech, ale klidně vytvořte svůj vlastní. Může obsahovat třeba výběrové uzeniny, marmelády či francouzské sýry.

Pohybujete se v prostředí, které je pro ostatní výjimečné?

Jestli jste sportovec, který má každý víkend zápas na vyprodaném stadionu, hrajete v divadle, místní filharmonii nebo zpíváte v opeře, pak pro vás bezpochyby nebude problém sehnat vstupenky na tuto událost. Vám to možná nepřijde ničím výjimečné, protože se v daném prostředí pohybujete dlouhodobě, ale člověka zvenčí to nadchne. Proč nepoděkovat lékaři právě formou pozvání na akci, kde vystupujete?