Dárek pro cizince
Úvod » Dárek pro cizince – nechte je nahlédnout do české kultury

Dárek pro cizince – nechte je nahlédnout do české kultury

 

Přemýšlíte, jaký dárek pro cizince je ten pravý? Vybírejte z typicky českých výrobků a pochutin! Darovat kousek České republiky znamená nechat cizince nakouknout do naší kultury, zvyklostí a každodenního života. Nechte se inspirovat naším článkem a už nikdy neodjedete za známými nebo obchodními partnery do zahraničí s prázdnou.

Na co si dát pozor při výběru dárku pro cizince

Když vybíráte dárek pro cizince, berte ohled na kulturu a zvyklosti země, odkud pochází. S tím se pojí i náboženské otázky. V některých kulturách je například nepřijatelné pití alkoholu, který patří mezi nejoblíbenější dárky dovezené z Česka. Proto si ujasněte raději předem, co je v dané zemi přijatelné a co by mohl obdarovaný považovat za nevhodné, nebo dokonce urážlivé.

Ochutnávka českých specialit

Mezi nejoblíbenější dárky na celém světě patří ty jedlé. Můžete si být jisti, že se na ně nebude prášit a navíc tím dáte v zahraničí nahlédnout do našich chutí. Co patří mezi typické české pochutiny, které se hodí jako dárek pro cizince? Výběr je opravdu široký – lázeňské oplatky, hořické trubičky, pardubický perník, rumové pralinky, studentská pečeť a mnoho dalších místních sušenek a sladkostí.

Chcete darovat raději něco slaného na zub? V tom případě vsaďte na utopence, nakládaný hermelín, lovecký salám nebo olomoucké tvarůžky (vhodné jen pro převoz autem!).

Dárek pro cizince může být i jedlý

Alkohol: pivo, víno, slivovice

K české kultuře neodmyslitelně patří hned několik druhů alkoholu. České pivo proslulo po celém světě, ale skvělým dárkem je i moravské víno, slivovice nebo Becherovka.

V případě piva není příliš vhodné darovat jen jednu láhev, to vypadá jako velmi levný dárek. Proto zvolte raději větší multipack nebo alespoň speciální edici balení, často bývá dostupný například retro obal. Případně nechte obdarovaného hlasovat, které české pivo je to nejlepší a přivezte mu od každé známé značky jedno.

Zlaté české ručičky

Česká republika bývala proslulá svojí řemeslnou výrobou a některé tradiční výrobky jsme si zachovali dodnes. Ať už je to český křišťál nebo porcelán, jedná se o vkusný dárek skvěle reprezentující naši vlast. Pokud si nejste jisti, zda by cizince potěšil dekorační předmět, zvolte raději něco praktického, co může využít v každodenním životě. Čajový set nebo sklenice na víno se hodí v každé domácnosti. V Česku má dlouhou tradici také výroba šperků z českého granátu.

Typicky český vánoční produkt

Pokud hledáte pro cizince dárek k Vánocům, vybírejte mezi nádhernými ozdobami. V České republice mají tradici ozdoby z různých materiálů, ať už se jedná o ručně malované skleněné koule, slaměné ozdoby, háčkované andělíčky nebo dřevěné betlémské postavičky. K Vánocům také neodmyslitelně patří voňavé medové perníčky.

Dárek pro cizince na Vánoce

Děti potěší krteček

Hledáte inspiraci na dárek pro děti v zahraničí? K typickým českým hračkám patří jednoznačně krteček. Vyrábí se i malé látkové postavičky, které se vejdou do každého kufru nebo batohu. Jestliže dáváte přednost tradici, jež trvá po několik desetiletí, nešlápnete vedle s dřevěnými hračkami. Vláčky, tahací hračky, dřevěná káča – to jsou dárky, které pod stromečkem našli už naši prarodiče.

Fotokniha zve k návštěvě

Chtěli byste svoje zahraniční přátele přesvědčit k návštěvě Česka? Darujte jim fotoknihu. Cizinci z celého světa přijíždí do Prahy za nádherným historickým centrem. V knihkupectví najdete řadu knížek o České republice, které zaujmou nejen krásnými fotkami našeho hlavního města, ale předávají také zajímavé informace o historii naší země.