Úvod » Jedlé dárky – nejlepší dárky, které můžete doma sami vyrobit, jsou ty jedlé – inspirace i recepty

Jedlé dárky – nejlepší dárky, které můžete doma sami vyrobit, jsou ty jedlé – inspirace i recepty

 

Každému z nás se určitě v minulosti stalo, že nevěděl čím obdarovat blízkou osobu ve svém okolí. Než kupovat nepotřebné nesmysly, zkuste letos něco praktičtějšího! Přinášíme Vám tipy na jedlé dárky! Nejenže své blízké potěšíte vlastnoručně vyrobeným dárkem, ale zároveň darujete něco praktičtějšího než je několikátá svíčka, vázička nebo ponožky. Neposlední výhodou je, že Vám výroba takového dárku nezabere víc než jen pár minut a výsledný efekt stojí za to.

Jíme i očima…

Základem pro jedlé dárky není jen kvalitní obsah, ale také vkusný obal a zpracování. Proto si před tím, než se pustíte do samotné výroby jedlých dárků, nezapomeňte pořídit pěkné uzavíratelné sklenice, dekorační washi pásky, stužky a výrazné fixy, kterými dárky popíšete, aby každý přesně věděl, co vlastně dostal. Můžete také recyklovat různé krabičky, které jednoduše polepíte ozdobným papírem. Výsledek bude vypadat moc pěkně.

Nakládaný hermelín

Oblíbená pochoutka, která je stálicí jídelních lístků téměř všech restaurací. Hodí se k pivu, vínu nebo jen tak, příprava je velice jednoduchá a výsledek famózní. Koření a bylinky můžete při nakládání použít dle Vašich osobních preferencí, fantazii se žádné meze nekladou.

Recept na nakládaný hermelín

Chutney

Chutney (česky čatní nebo též čatný) je specialitou indické kuchyně. Jedná se o hustší dochucovací omáčku, která se používá především ke zvýraznění chuti masa. Příprava čatní je časově náročnější, poněvadž jednotlivé komponenty je třeba vařit dostatečně dlouho, abychom docílili správné konzistence. Finální výsledek Vás ale obohatí o nevšední chuťový zážitek.

Recepty na chutné chutney najdete zde

Marmelády

Zavařování je opět v kurzu, pusťte se tedy i Vy do výroby chutné domácí marmelády, a užijte si opravdovou chuť ovoce, kterou nepřebíjí přebytečný cukr. Skvěle bude chutnat na čerstvém pečivu s vrstvou másla, jako doslazení bílého jogurtu nebo prostě jen tak na lžičku.

Recepty na domácí marmeládu

Nakládaný balkánský sýr

Nejtěžší na tomto receptu bude vydržet, abyste sýr sami nesnědli ještě dřív, než ho stačíte darovat. K dochucení můžete využít suroviny dle libosti, výsledek bude vždy stát za to. I zde platí heslo: minimální úsilí, maximální výsledek.

Nakládaný balkánský sýr recept

Bylinková sůl

Pokud u Vás v kuchyni bylinková sůl ještě nemá své čestné místo, pak to musíte rychle napravit. Bylinky volte podle toho, které máte rádi, a které často používáte. A pro inspiraci se můžete podívat na recept uvedený níže.

Recept na bylinkovou sůl

Vanilkový cukr

Vyrobte si doma kvalitní vanilkový cukr, u kterého budete mít jistotu, že je skutečně z vanilky. Jeho vůni se nic nevyrovná. V krásné skleničce se z něj během minutky stane vkusný a praktický dárek pro každou pekařku.

Recept na domácí vanilkový cukr

Utopenci

Vyzkoušejte náš recept na tuto hospodskou klasiku a přesvědčte se sami, že se po nich mezi Vašimi přáteli zapráší.

Utopenci recept

Domácí sušenky

Přesvědčte se sami, že upéct doma sušenky, není žádná věda. Bonus pro Vás pak je, že máte jasný přehled o použitých surovinách. Upéct je můžete přesně s tím, co máte nejradši, nebo dle chutí obdarovávané osoby. Zabalit je pak můžete do prázdné tuby od chipsů, kterou oblepíte dekoračním papírem. Výsledek bude vypadat velmi dobře.

Recept na domácí sušenky

Směs na pečení

Kvalitní suroviny naskládané v krásné sklenici, k tomu jednoduchý návod, a na světě je dokonalý jedlý dárek, který bude využit, až na obdarovaného přijde mlsná.

Tipy na výrobu směsí na pečení

Pesto

Pesto je báječná věc. Díky jeho výrazné chuti můžete vylepšit těstoviny, rizoto, zapečené bagety, ale hodí se i do polévek nebo k masu. Jeho všestranné využití spolehlivě nadchne každého kuchaře nebo kuchařku. Ty nejzákladnější recepty na pesto naleznete níže.

Recepty na domácí pesto

Bylinkové máslo

Nasekané čerstvé bylinky, máslo a sůl společně zajišťují svěží explozi chutí. V pěkné skleničce se stuhou a popiskem pak tato dobrota potěší každého milovníka dobrého jídla.

Recept na bylinkové máslo

Domácí ochucený olej

Další skvělý tip na jedlý dárek, který udělá radost Vašim blízkým.

Tipy na doma vyráběné ochucené oleje

Domácí likér

Domácí likéry je dobré připravovat s dostatečným předstihem, protože potřebují čas, aby se pořádně uležely. Doma jim ale najděte pořádnou skrýš, nebo raději hned nakupte suroviny na dvojitou dávku. Jsou tak dobré, že budete muset přidělávat. Pak už Vám bude stačit jen krásná láhev, stuha a ručně psaná cedulka s věnováním. Uvidíte, že likér zahřeje u srdce každého dospělého labužníka.

Recepty na domácí likéry zde

Oříšková směs

Dopřejte svým blízkým zdravé mlsání. Perfektně nahradí chipsy během sledování oblíbeného filmu nebo fotbalového zápasu.

Recept zde

Granola a müsli

Zdravá snídaně hotová během chviličky, to je granola. Směs ovesných vloček, semínek a ořechů, promíchaná s medem a zapečená v troubě. Doplnit ji můžete dle Vašich preferencí o sušené ovoce, kokos nebo čokoládové vločky. Slušet jí to bude v pěkné zavařovací sklenici ozdobené stuhou a cedulkou s věnováním.

Recepty a inspirace na zapečené müsli

_____________________________________________________________________________

Vyzkoušejte recept na dýňové čatní nebo hruškový likér

Další inspirace na jedlé dárky

 


 

Fotogalerie