Jaký dárek z Egypta
Úvod » Jaké dárky přivézt z Egypta?

Jaké dárky přivézt z Egypta?

 

Na dovolené v Egyptě jste si užívali slunného počasí a odpočinuli si ve vyhřátém moři. Kromě toho jste načerpali spoustu zážitků z odlišného prostředí a kultury. Kousek Egypta tak chcete přivézt v podobě dárků i svým blízkým, abyste jim atmosféru dalekých krajů alespoň trochu přiblížili. Jaké dárky můžete v Egyptě vybrat?

Vodní dýmky a tabák

Na čajovny a sisha bary narazíte v Egyptě na každém kroku. Z hlediska socializace obyvatel plní podobnou roli jako u nás hospody. Místní chodí na dýmku popovídat si s přáteli, postěžovat si nebo třeba koukat na fotbal. Je-li mezi obdarovanými milovník vodních dýmek, pak v Egyptě těžko najdete lepší dárek.

Vodní dýmky dostanete v mnoha velikostech a barvách, často krásně zdobené ornamenty či egyptskými symboly. Pokud nemáte v kufru tolik místa, můžete přivézt alespoň tabák do vodní dýmky. Kromě klasického narazíte na nepřeberné množství příchutí, fantazii se skutečně meze nekladou – sáhněte po mátě, vodním melounu, medu, případně tabáku s příchutí coly. Jen si předem zjistěte, jaké je aktuálně maximální množství tabáku, jež smíte ze země vyvést. Ať dovolenou nezakončíte nepříjemnostmi s celníky.

Parfémy známých značek i ty na míru

Egypťané o sebe pečují a parfém je nedílnou součástí jejich image. Tomu odpovídá i široká nabídka těchto produktů. Najdete tam jak parfémy tradičních značek, které pořídíte často za výhodnější cenu než u nás, tak místní výrobky.

Velmi zajímavou možností je nechat si vytvořit parfém přímo na míru. V Egyptě existují prodejny, kde si očicháte a vyberete svoje vlastní ingredience, které do parfému chcete. Výsledkem bude unikátní vůně, kterou nikdo jiný mít nebude. Takový parfém bezesporu patří mezi ty nejzajímavější dárky z Egypta.

Koření a bylinky

Vybíráte dárky z Egypta pro milovníka vaření? Tak jako v celém arabském světě koupíte v Egyptě nepřeberné množství různých koření a bylinek. Na trzích je najdete většinou vystavené ve velkých pytlích – určitě jste si všimli magických barevných kombinací, které rozličné druhy vytvářejí. Mezi typická egyptská koření patří římský kmín, kurkuma, koriandr, černý pepř, chilli, hřebíček, šafrán či sezam. Čerstvým bylinám v zemi vévodí hlavně petržel, kopr a máta. Popřípadě kupte kvalitní skořici vcelku, kardamon do kávy nebo ibišek, ze kterého obdarovaný připraví tradiční čaj. Tomu ibiškovému Egypťané říkají karkade a prý jej pili již staří faraonové, aby ze svého těla vyhnali nemoci.

Koření je pěkný dárek z Egypta

Další typické suvenýry z Egypta

Dalším typickým dárkem z Egypta je oblečení. Udělejte někomu radost místními oděvy v exotických barvách s netradičními motivy. Nebo své blízké překvapte koženými výrobky, v zemi narazíte na velmi solidní kvalitu. Kožený pásek, peněženka, kabelka či cestovní taška jistě potěší.

S historií Egypta je neodmyslitelně spojen papyrus. Milovníky historie nadchnete kresbami na tomto materiálu s motivy faraonů, případně pyramid. Řada z těchto výtvorů je rovnou zarámovaná a čeká jen na pověšení na zeď.