Jaký dárek na vítání občánků?
Úvod » Dárek na vítání občánků – tipy jak přivítat narozené miminko

Dárek na vítání občánků – tipy jak přivítat narozené miminko

 

Vítání občánků je slavnostní obřad, kdy vaše město či vesnice vítá nově narozená miminka. Ceremoniál je dobrovolný, ale jestli je to možné, zúčastněte se. Budete mít pěknou vzpomínku, odnesete si krásné fotografie a třeba i malý dáreček pro miminko. Pokud jste mezi pozvanými hosty, sluší se přinést miminku dáreček. Nechte se inspirovat našimi tipy na vhodný dárek.

Protože se vítání občánků koná různě, dle možností měst a vesnic, můžete jít přivítat jak malé měsíční miminko, tak také půlroční dítko. Dle věku dítěte budete také vybírat vhodné dárky. Dalším faktorem pro výběr dárku může být pohlaví dítěte. Ne vždy si však budete jistí, zda nesete vhodný dárek. Není tedy nic jednoduššího, než se zeptat přímo rodičů, co by jejich děťátko potřebovalo.

Vítání měsíčního občánka

Takto malé miminko se teprve seznamuje se svým okolím. Hračky zatím nepotřebuje, takže se nejvíce zavděčíte s jednorázovými plenkami, látkovými plenkami nebo hezkým oblečkem. Zručné babičky mohou uháčkovat nebo uplést pěknou čepičku nebo papučky. Pokud chcete koupit nějakou dětskou kosmetiku, je lepší poradit se s rodiči miminka, abyste nekoupili jinou značku, než miminko používá. Vybrat můžete také třeba přebalovací pult, doplněk ke kočárku nebo pěknou zavinovačku.

Vítání půlročního občánka

Jestliže vítáte už větší miminko, můžete kromě výše zmíněných věcí, pořídit také nějakou hračku. Vhodné bude kousátko, gumová knížka nebo knížka s černobílými obrázky. Děťátko už pase koníčky a pestrobarevné knížky zaujmou jeho pozornost. Miminko zajímají už také různé hrkotky, hrací plyšáci a další hračky, které bude moct dobře uchopit a dávat do pusinky. Také jsou vhodné různé hrací deky a podložky nebo houpací lehátko.

Novorozenec čeká na vánoční dárky (Wikipedia Commons)

Vítání občánka bez ohledu na jeho věk

Určitě nebude vadit, pokud vyberete dárek a nebudete se tolik soustředit na věk miminka. Pokud to bude hračka nebo oblečení pro starší děti, tak jej rodiče odloží na pozdější dobu. Stejně tak to platí pro plenky, které kupujte raději větší.

Můžete zvolit univerzální dárky např. ručníky, pyžamka, bryndáčky nebo sadu příborů a první hrníček a talířek. Chybu neuděláte ani finančním příspěvkem. Rodiče pak zakoupí miminku přesně to, co bude potřebovat. Variantou k finančnímu daru je poukázka do některého z obchodů. Třeba do obchodu s dětskými potřebami nebo do nějakého marketu, kde lze zakoupit téměř vše pro miminko.

Pokud vítáte občánka a je to holčička, můžete jí dát první náušnice nebo řetízek s přívěskem. Ať už je to rodinný šperk děděný z generace na generaci, nebo nově zakoupený, bude s vaší malou holčičkou několik let.

Pokud vítáte občánka a je to chlapeček, můžete ho obdarovat nějakou pěknou mincí nebo medailí k narození dítěte. Vždyť už i naši předkové dávali dítěti do kolébky nějaký peníz. Můžete investovat do stříbrné či zlaté varianty. K dostání je i verze s barevnými krystaly. V tomto dárku jsou pěkně uložené peníze a zároveň je to pěkná památka.

A jak zabalit?

Použít můžete pěknou dárkovou tašku. Jistě se vám podaří sehnat tašku i s motivem miminka, dudlíku atd. Finanční dary a poukázky stačí dát do pěkné obálky, ale lépe do obálky s přáním, že vítáte malého občánka. Vyhrát si můžete také s pěkným zabalením do dárkového papíru. K vítání občánků by bylo vhodné, kdyby i maminka dítěte dostala třeba malou kytičku pro radost nebo čokoládu na nervy.